Souriau Connection Technology D38999/20FG11SNL
D38999/20FG11SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FG11SNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20FG11SNL.pdf
Availability of D38999/20FG11SNL
QUANTITY
D38999/20FG11SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FG11SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20FG11SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FG11SNL
Related LinksD38999/2, D38999/20FG11SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20FG11SNL Details Description
Related parts for D38999/20FG11SNL
INSUL SLEEVE BLUE 22-.058/.080 datasheet.pdf
SSD 176GB SCSI datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.4A SOT223 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 2.37 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC USB QUAD PORT SWITCH 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.47A 120 MOHM datasheet.pdf