TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FG16BE
D38999/20FG16BE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FG16BE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT
Datasheet Download
D38999/20FG16BE.pdf
Availability of D38999/20FG16BE
QUANTITY
D38999/20FG16BE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FG16BE
Internal Part NumberEIS-D38999/20FG16BE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FG16BE
Related LinksD38999/, D38999/20FG16BE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FG16BE Details Description
Related parts for D38999/20FG16BE
RES ARRAY 8 RES 820 OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 10NS 144TQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.8A DL HSOP25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-3 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R 1812 datasheet.pdf
ANT PHANTOM ELITE UHF 3DB PMT WH datasheet.pdf
RES 200K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
SPST ROCKER SWITCH datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf