Souriau Connection Technology D38999/20FG16PBL
D38999/20FG16PBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FG16PBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 16POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20FG16PBL.pdf
Availability of D38999/20FG16PBL
QUANTITY
D38999/20FG16PBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FG16PBL
Internal Part NumberEIS-D38999/20FG16PBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FG16PBL
Related LinksD38999/2, D38999/20FG16PBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20FG16PBL Details Description
Related parts for D38999/20FG16PBL
FIXED IND 820NH 430MA 530 MOHM datasheet.pdf
CONN HOUSING 28POS .100" DUAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 612 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 5NS 100TQFP datasheet.pdf
ACCELEROMETER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf