TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FG16SB-LC
D38999/20FG16SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FG16SB-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT
Datasheet Download
D38999/20FG16SB-LC.pdf
Availability of D38999/20FG16SB-LC
QUANTITY
D38999/20FG16SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FG16SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FG16SB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FG16SB-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20FG16SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FG16SB-LC Details Description
Related parts for D38999/20FG16SB-LC
FIXED IND 2.7UH 195MA 1.7 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 14SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 150MW SSMINI2 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 500V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
1.27 BTB STACK HD SMT datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf