Souriau Connection Technology D38999/20FG16SNL
D38999/20FG16SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FG16SNL
Brief Description
CONN HSG RCPT 16POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20FG16SNL.pdf
Availability of D38999/20FG16SNL
QUANTITY
D38999/20FG16SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FG16SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20FG16SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FG16SNL
Related LinksD38999/2, D38999/20FG16SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20FG16SNL Details Description
Related parts for D38999/20FG16SNL
DIODE ZENER 82V 1W DO204AL datasheet.pdf
IC CLK GEN GIGABIT ETH 8-TSSOP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 10.5"L X 8.72"W datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 61MA 12 OHM TH datasheet.pdf