Souriau Connection Technology D38999/20FG39SBL
D38999/20FG39SBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FG39SBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 39POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20FG39SBL.pdf
Availability of D38999/20FG39SBL
QUANTITY
D38999/20FG39SBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FG39SBL
Internal Part NumberEIS-D38999/20FG39SBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FG39SBL
Related LinksD38999/2, D38999/20FG39SBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20FG39SBL Details Description
Related parts for D38999/20FG39SBL
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG18G/AF18/AFG18G datasheet.pdf
CARD EDGE 62POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
RES 4.12 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 22VC DO204AC datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 150A datasheet.pdf
RING NYLAKRIMP FUNNEL ENTRY datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 85MA 14.1 OHM datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1820 WHITE datasheet.pdf
DSUB 37 F CRIMP .154 MH ZINC datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 9 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf