TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FG41PC-LC
D38999/20FG41PC-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FG41PC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN
Datasheet Download
D38999/20FG41PC-LC.pdf
Availability of D38999/20FG41PC-LC
QUANTITY
D38999/20FG41PC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FG41PC-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FG41PC-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FG41PC-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20FG41PC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FG41PC-LC Details Description
Related parts for D38999/20FG41PC-LC
IC CPLD 32MC 4.5NS 44PLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 410MW SOD123 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 16MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 27MM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC DO-214AA datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47K OHM 8SRT datasheet.pdf
CAP FILM 60UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf