Amphenol Aerospace Operations D38999/20FG41SBLC
D38999/20FG41SBLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FG41SBLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20FG41SBLC.pdf
Availability of D38999/20FG41SBLC
QUANTITY
D38999/20FG41SBLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FG41SBLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FG41SBLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FG41SBLC
Related LinksD38999/2, D38999/20FG41SBLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FG41SBLC Details Description
Related parts for D38999/20FG41SBLC
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 550MW SOD323F datasheet.pdf
SOLDER RA 63/37 .050" 1/2 LBS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
LED CBI 4X1 RECT GRN,YLW,YLW,GRN datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf