TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FH21AA
D38999/20FH21AA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FH21AA
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN
Datasheet Download
D38999/20FH21AA.pdf
Availability of D38999/20FH21AA
QUANTITY
D38999/20FH21AA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FH21AA
Internal Part NumberEIS-D38999/20FH21AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FH21AA
Related LinksD38999/, D38999/20FH21AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FH21AA Details Description
Related parts for D38999/20FH21AA
RES SMD 3.09K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FERRULE DUALWIRE GRY 18AWG 500PC datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB50 PLST GRY datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN MMCX PLUG GANG 8POS PCB datasheet.pdf
RES SMD 4.7KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CBL 27POS 0.5MM JMPR TYPE A 7" datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 1/4" 11.34" datasheet.pdf