Amphenol Aerospace Operations D38999/20FH21BN
D38999/20FH21BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FH21BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 21POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20FH21BN.pdf
Availability of D38999/20FH21BN
QUANTITY
D38999/20FH21BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FH21BN
Internal Part NumberEIS-D38999/20FH21BN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FH21BN
Related LinksD38999/, D38999/20FH21BN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FH21BN Details Description
Related parts for D38999/20FH21BN
IDC CABLE - MDJ24K/MC24M/MDJ24K datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 4A TO202 datasheet.pdf
IC MPU MPC74XX 1.42GHZ 360FCCBGA datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 2.58K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 5W SMBJ datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf
RCPT INLINE 1HV(5KV) SKT datasheet.pdf
TRANS 2NPN 60V 0.2A SOT363 datasheet.pdf