Amphenol Aerospace Operations D38999/20FH21PA
D38999/20FH21PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FH21PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FH21PA.pdf
Availability of D38999/20FH21PA
QUANTITY
D38999/20FH21PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FH21PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20FH21PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FH21PA
Related LinksD38999/, D38999/20FH21PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FH21PA Details Description
Related parts for D38999/20FH21PA
IC FET MUX/DEMUX 1-OF-8 16QSOP datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 10ppm 10pF 70 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
INDICATOR PANEL MOUNT 6MM GRN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 16 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG BLACK 100' datasheet.pdf
D4N-9126 datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS PNL MNT SKT datasheet.pdf