TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FH21SN-LC
D38999/20FH21SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FH21SN-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT
Datasheet Download
D38999/20FH21SN-LC.pdf
Availability of D38999/20FH21SN-LC
QUANTITY
D38999/20FH21SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FH21SN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FH21SN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FH21SN-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20FH21SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FH21SN-LC Details Description
Related parts for D38999/20FH21SN-LC
CONN HEADER 12POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG ASSY 12PS 14-18AWG GRY datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 16 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 27POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf