TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FH53JB
D38999/20FH53JB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FH53JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20FH53JB.pdf
Availability of D38999/20FH53JB
QUANTITY
D38999/20FH53JB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FH53JB
Internal Part NumberEIS-D38999/20FH53JB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FH53JB
Related LinksD38999/, D38999/20FH53JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FH53JB Details Description
Related parts for D38999/20FH53JB
RES 40M OHM 2.5W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA 8MSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
APPLIANCE INLET FLTR 10A datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 2X98-1/2" A MED datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
TAPE 5907 VHB FOAM 0.75" X 5YD datasheet.pdf