TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FH53PA-LC
D38999/20FH53PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FH53PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN
Datasheet Download
D38999/20FH53PA-LC.pdf
Availability of D38999/20FH53PA-LC
QUANTITY
D38999/20FH53PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FH53PA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FH53PA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FH53PA-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20FH53PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FH53PA-LC Details Description
Related parts for D38999/20FH53PA-LC
RES SMD 1.21K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SUPPLY-VOLT SUPERVISOR 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH RAISED ACTUATOR 9 SEC datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 4CH GEN PURP 16QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 35V 80A D-61-8SM datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
6800UF 16V 22X25MM 105C 5000H datasheet.pdf