TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FH55PC-LC
D38999/20FH55PC-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FH55PC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN
Datasheet Download
D38999/20FH55PC-LC.pdf
Availability of D38999/20FH55PC-LC
QUANTITY
D38999/20FH55PC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FH55PC-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FH55PC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FH55PC-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20FH55PC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FH55PC-LC Details Description
Related parts for D38999/20FH55PC-LC
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 200MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W SMD datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RING NYLAKRIMP FUNNEL ENTRY datasheet.pdf
XBEE PRO ZNET 2.5 SER2 50MW PCB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SENSOR 12CH 20MM P-P PNP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf