TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FH55SN-LC
D38999/20FH55SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FH55SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT
Datasheet Download
D38999/20FH55SN-LC.pdf
Availability of D38999/20FH55SN-LC
QUANTITY
D38999/20FH55SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FH55SN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FH55SN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FH55SN-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20FH55SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FH55SN-LC Details Description
Related parts for D38999/20FH55SN-LC
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 450VDC RAD datasheet.pdf
IC LOAD DUMP REV V PROT 8UMAX datasheet.pdf
POT 35 OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS INLINE SKT datasheet.pdf
PWR SUP FNT END 48V 100A 4800W datasheet.pdf