TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FH55SN-LC
D38999/20FH55SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FH55SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT
Datasheet Download
D38999/20FH55SN-LC.pdf
Availability of D38999/20FH55SN-LC
QUANTITY
D38999/20FH55SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FH55SN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FH55SN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FH55SN-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20FH55SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FH55SN-LC Details Description
Related parts for D38999/20FH55SN-LC
CARD EDGE 30POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-DHVQFN datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS SKT datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf