Amphenol Aerospace Operations D38999/20FJ19AN
D38999/20FJ19AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ19AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20FJ19AN.pdf
Availability of D38999/20FJ19AN
QUANTITY
D38999/20FJ19AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ19AN
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ19AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ19AN
Related LinksD38999/, D38999/20FJ19AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FJ19AN Details Description
Related parts for D38999/20FJ19AN
TRANS PNP 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
IC REG LDO 18V 1A TO220-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.4A TO263-5 datasheet.pdf
PF VERT SIG HDR STD 96MM-5 ROW datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 2POS SPST-NO 10A datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 70.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf