Amphenol Aerospace Operations D38999/20FJ19PC
D38999/20FJ19PC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ19PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FJ19PC.pdf
Availability of D38999/20FJ19PC
QUANTITY
D38999/20FJ19PC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ19PC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ19PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ19PC
Related LinksD38999/, D38999/20FJ19PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FJ19PC Details Description
Related parts for D38999/20FJ19PC
IC SDRAM 128MBIT 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
BLT 5.08/18/180F SN BK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 32 AWG 100 FT VI datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TV 8C 8#20 PIN RECP datasheet.pdf
33UF 200V 11X38 125C AXI datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-05VOUT datasheet.pdf