TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FJ24BB
D38999/20FJ24BB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ24BB
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT
Datasheet Download
D38999/20FJ24BB.pdf
Availability of D38999/20FJ24BB
QUANTITY
D38999/20FJ24BB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ24BB
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ24BB
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ24BB
Related LinksD38999/, D38999/20FJ24BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FJ24BB Details Description
Related parts for D38999/20FJ24BB
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG WATERPROOF 10POS MALE datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 130MA RADIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 16BIT N-INV 48TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 120POS VERT GOLD datasheet.pdf