TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FJ29HB
D38999/20FJ29HB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ29HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FJ29HB.pdf
Availability of D38999/20FJ29HB
QUANTITY
D38999/20FJ29HB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ29HB
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ29HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ29HB
Related LinksD38999/, D38999/20FJ29HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FJ29HB Details Description
Related parts for D38999/20FJ29HB
IC REG TRPL BCK/LINEAR 24-QFN datasheet.pdf
CAP CER 470PF 630V NP0 1825 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 25MHZ 14SO datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.6A SOT223 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 3.5K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf