TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FJ29HN
D38999/20FJ29HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ29HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FJ29HN.pdf
Availability of D38999/20FJ29HN
QUANTITY
D38999/20FJ29HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ29HN
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ29HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ29HN
Related LinksD38999/, D38999/20FJ29HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FJ29HN Details Description
Related parts for D38999/20FJ29HN
THERMISTOR 47K OHM NTC LEADED datasheet.pdf
POST BIND STRIP 2"L GL EPOXY datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% 1206 datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 5A QC datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
GASKET BECU 4.8X241.3MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
STAINLESS STEEL ALTERNATIVE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf