TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FJ29SA-LC
D38999/20FJ29SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ29SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT
Datasheet Download
D38999/20FJ29SA-LC.pdf
Availability of D38999/20FJ29SA-LC
QUANTITY
D38999/20FJ29SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ29SA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ29SA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ29SA-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20FJ29SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FJ29SA-LC Details Description
Related parts for D38999/20FJ29SA-LC
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE OR/NOR TRPL 5-IN 24-CPAK datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DSP 100LQFP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X8L RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 33.333K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 18MM datasheet.pdf