TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FJ29SA-LC
D38999/20FJ29SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ29SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT
Datasheet Download
D38999/20FJ29SA-LC.pdf
Availability of D38999/20FJ29SA-LC
QUANTITY
D38999/20FJ29SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ29SA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ29SA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ29SA-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20FJ29SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FJ29SA-LC Details Description
Related parts for D38999/20FJ29SA-LC
TERM BLOCK PCB 5.08MM 10POS OR datasheet.pdf
HEX STANDOFF 6-32 NYLON 1/4" datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DL R/A GOLD SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 22 OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 84 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RELAY GEN PURP 1 FORM A 24V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf