Amphenol Aerospace Operations D38999/20FJ29SALC
D38999/20FJ29SALC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ29SALC
Brief Description
CONN HSG RCPT 29POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20FJ29SALC.pdf
Availability of D38999/20FJ29SALC
QUANTITY
D38999/20FJ29SALC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ29SALC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ29SALC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ29SALC
Related LinksD38999/2, D38999/20FJ29SALC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FJ29SALC Details Description
Related parts for D38999/20FJ29SALC
HDC RAILMATE HB 24 SET datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 1"X 36YD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 16POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher PWM Dimming 250mA Backlight 44-LQFP-EP (10x10) datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf