Souriau Connection Technology D38999/20FJ29SDL
D38999/20FJ29SDL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ29SDL
Brief Description
CONN HSG RCPT 29POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20FJ29SDL.pdf
Availability of D38999/20FJ29SDL
QUANTITY
D38999/20FJ29SDL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ29SDL
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ29SDL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ29SDL
Related LinksD38999/2, D38999/20FJ29SDL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20FJ29SDL Details Description
Related parts for D38999/20FJ29SDL
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 30AU STR PCB datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 1W SOT89 datasheet.pdf
FIXED IND 2.5MH 160MA 9 OHM TH datasheet.pdf
PELTIER HT3,12,F2,3030,TA,RT,W6 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 10V X7R 0612 datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 5A CPT3 datasheet.pdf