TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FJ29SE-LC
D38999/20FJ29SE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ29SE-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT
Datasheet Download
D38999/20FJ29SE-LC.pdf
Availability of D38999/20FJ29SE-LC
QUANTITY
D38999/20FJ29SE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ29SE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ29SE-LC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ29SE-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20FJ29SE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FJ29SE-LC Details Description
Related parts for D38999/20FJ29SE-LC
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOP-J datasheet.pdf
RES 56 OHM 2.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADR LOPRO 20POS .100 TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC SMC datasheet.pdf
INDICATOR 24V 16MM PROMINENT RED datasheet.pdf
TRANS HF/VHF PWR LDMOS SOT502 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5VOUT 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
CONN FFC FPC 13POS 0.50MM R/A datasheet.pdf