TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FJ29SE-LC
D38999/20FJ29SE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ29SE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT
Datasheet Download
D38999/20FJ29SE-LC.pdf
Availability of D38999/20FJ29SE-LC
QUANTITY
D38999/20FJ29SE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ29SE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ29SE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ29SE-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20FJ29SE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FJ29SE-LC Details Description
Related parts for D38999/20FJ29SE-LC
TERM SOLDER TURRET .187" .094"L datasheet.pdf
CONN RCPT FEMALE 30POS PANEL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS SHROUD GOLD datasheet.pdf
CONN HEADR 12POS DL R/A 30AU SMD datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 50POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 50MA 48V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 0.6A datasheet.pdf