Souriau Connection Technology D38999/20FJ37SBL
D38999/20FJ37SBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ37SBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 37POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20FJ37SBL.pdf
Availability of D38999/20FJ37SBL
QUANTITY
D38999/20FJ37SBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ37SBL
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ37SBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert25-37
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ37SBL
Related LinksD38999/2, D38999/20FJ37SBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20FJ37SBL Details Description
Related parts for D38999/20FJ37SBL
TRIMMER 50 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
TXRX 4BIT DUAL 3STATE 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 3.5PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 5.49 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN COAX JACK 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf