TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FJ43JB
D38999/20FJ43JB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ43JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20FJ43JB.pdf
Availability of D38999/20FJ43JB
QUANTITY
D38999/20FJ43JB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ43JB
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ43JB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ43JB
Related LinksD38999/, D38999/20FJ43JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FJ43JB Details Description
Related parts for D38999/20FJ43JB
RES SMD 12.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 1.24 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 26POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 917MA 147 MOHM datasheet.pdf