Amphenol Aerospace Operations D38999/20FJ43PN
D38999/20FJ43PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ43PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FJ43PN.pdf
Availability of D38999/20FJ43PN
QUANTITY
D38999/20FJ43PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ43PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ43PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ43PN
Related LinksD38999/, D38999/20FJ43PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FJ43PN Details Description
Related parts for D38999/20FJ43PN
LCD 4DIGIT .5" REFLECT WIDE TEMP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.7MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC REGISTERED TXRX 8BIT 24QSOP datasheet.pdf
IC DC-DC CONVERT 8-SOIC datasheet.pdf
MODULE VF CHAR 1X16 11.1MM datasheet.pdf
Z-AXIS CONN RCPT GOLD 70CKT SMD datasheet.pdf
ENCLOSURE PANEL METERS NEMA 1 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf