Souriau Connection Technology D38999/20FJ43PNL
D38999/20FJ43PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ43PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 43POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20FJ43PNL.pdf
Availability of D38999/20FJ43PNL
QUANTITY
D38999/20FJ43PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ43PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ43PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ43PNL
Related LinksD38999/2, D38999/20FJ43PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20FJ43PNL Details Description
Related parts for D38999/20FJ43PNL
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
TIE PAN TY REL NYL WR BLK 14.5" datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 10A TO-PMOD-11 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A SC88A datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
LED CLUSTER T3 1/4 YLW 585NM datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf