Souriau Connection Technology D38999/20FJ43SAL
D38999/20FJ43SAL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ43SAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 43POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20FJ43SAL.pdf
Availability of D38999/20FJ43SAL
QUANTITY
D38999/20FJ43SAL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ43SAL
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ43SAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ43SAL
Related LinksD38999/2, D38999/20FJ43SAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20FJ43SAL Details Description
Related parts for D38999/20FJ43SAL
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 15W datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
CABLE JHOOK SUPPORT datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf