Amphenol Aerospace Operations D38999/20FJ43SN
D38999/20FJ43SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ43SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20FJ43SN.pdf
Availability of D38999/20FJ43SN
QUANTITY
D38999/20FJ43SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ43SN
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ43SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ43SN
Related LinksD38999/, D38999/20FJ43SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FJ43SN Details Description
Related parts for D38999/20FJ43SN
CAP ALUM 22UF 20% 63V AXIAL datasheet.pdf
CONN JACK 3A 125V 3COND SHIELD datasheet.pdf