Amphenol Aerospace Operations D38999/20FJ46PN
D38999/20FJ46PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ46PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 46POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FJ46PN.pdf
Availability of D38999/20FJ46PN
QUANTITY
D38999/20FJ46PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ46PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ46PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions46 (44 + 2 Coax)
Shell Size - Insert25-46
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ46PN
Related LinksD38999/, D38999/20FJ46PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FJ46PN Details Description
Related parts for D38999/20FJ46PN
IDC CABLE - HKC50H/AE50G/HKC50H datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TXRX SONET/SDH 8BIT 64QFP datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
MODULE MALE 1POS SCREW datasheet.pdf
HEADER SOLDER CUP 2.54MM datasheet.pdf
SW MAG REED SPST 30-35AT 200V datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 100 OHM 6.5W 5% AXIAL datasheet.pdf