Amphenol Aerospace Operations D38999/20JA98JN
D38999/20JA98JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JA98JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20JA98JN.pdf
Availability of D38999/20JA98JN
QUANTITY
D38999/20JA98JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JA98JN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JA98JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert9-98
Shell Size, MILA
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JA98JN
Related LinksD38999/, D38999/20JA98JN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JA98JN Details Description
Related parts for D38999/20JA98JN
CONN RECEPT 12POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 82W datasheet.pdf
MODULE AC CTLR 2X60A 1600V V1-A datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US 3 Lead datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 8.5"L X 6.72"W datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 9.65K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 120 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES SMD 1.58KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf