Amphenol Aerospace Operations D38999/20JB99PD
D38999/20JB99PD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JB99PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20JB99PD.pdf
Availability of D38999/20JB99PD
QUANTITY
D38999/20JB99PD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JB99PD
Internal Part NumberEIS-D38999/20JB99PD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert11-99
Shell Size, MILB
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JB99PD
Related LinksD38999/, D38999/20JB99PD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JB99PD Details Description
Related parts for D38999/20JB99PD
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ4 PG21 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SCR REVERSE BLOCK THY SOT-23 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 50A 380VAC datasheet.pdf
CONN HDR 2.0MM SNGL PCB 6POS datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
PHYCEIVER LOW PWR 3.3V 32QFN datasheet.pdf