Souriau Connection Technology D38999/20JC35PNL
D38999/20JC35PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JC35PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 22POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20JC35PNL.pdf
Availability of D38999/20JC35PNL
QUANTITY
D38999/20JC35PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JC35PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20JC35PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions22
Shell Size - Insert13-35
Shell Size, MILC
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JC35PNL
Related LinksD38999/2, D38999/20JC35PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20JC35PNL Details Description
Related parts for D38999/20JC35PNL
PILOT LIGHT 12V LED ROUND WHITE datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 20A DC datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 16PS STR DL AU datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 700 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
TRI N RECP M FLG BODY 12-19 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf