Amphenol Aerospace Operations D38999/20JD19AN
D38999/20JD19AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JD19AN
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20JD19AN.pdf
Availability of D38999/20JD19AN
QUANTITY
D38999/20JD19AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JD19AN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JD19AN
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JD19AN
Related LinksD38999/, D38999/20JD19AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JD19AN Details Description
Related parts for D38999/20JD19AN
JUMPER-H9992TR/A3047A/X 2" datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 420MA 370 MOHM datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
RES SMD 7.68 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 7.15 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 3% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 36VOUT 50W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2.5A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
CUTTER PKG HSS 1.312 datasheet.pdf
SSD 350GB 2.5" 12V datasheet.pdf