Amphenol Aerospace Operations D38999/20JD19SNLC
D38999/20JD19SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JD19SNLC
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20JD19SNLC.pdf
Availability of D38999/20JD19SNLC
QUANTITY
D38999/20JD19SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JD19SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20JD19SNLC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JD19SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/20JD19SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JD19SNLC Details Description
Related parts for D38999/20JD19SNLC
IC OPAMP GP 600KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC DECODER 3 TO 8 LINE 16-TSSOP datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 50POS .085 R/A datasheet.pdf
RES 6.49 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
RACK ASSEMBLED datasheet.pdf
LOCK NUT, M40 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 38POS DR LOW P datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf