Amphenol Aerospace Operations D38999/20JD35SCLC
D38999/20JD35SCLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JD35SCLC
Brief Description
CONN HSG RCPT 37POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20JD35SCLC.pdf
Availability of D38999/20JD35SCLC
QUANTITY
D38999/20JD35SCLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JD35SCLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20JD35SCLC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JD35SCLC
Related LinksD38999/2, D38999/20JD35SCLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JD35SCLC Details Description
Related parts for D38999/20JD35SCLC
SWITCH MINI SPST-NO HINGE .187QC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 120 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 107K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W datasheet.pdf
MICRO 15C S /11 WHT 72" NI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HDM W/FA SPARE PART KIT datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 160VDC datasheet.pdf