ITT Cannon, LLC D38999/20JE26AB
D38999/20JE26AB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JE26AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
D38999/20JE26AB.pdf
Availability of D38999/20JE26AB
QUANTITY
D38999/20JE26AB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JE26AB
Internal Part NumberEIS-D38999/20JE26AB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JE26AB
Related LinksD38999/, D38999/20JE26AB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/20JE26AB Details Description
Related parts for D38999/20JE26AB
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 7/32" 6.3" datasheet.pdf
RES 0.147 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 WW 50POS datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf