ITT Cannon, LLC D38999/20JE26AB
D38999/20JE26AB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JE26AB
Brief Description
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
D38999/20JE26AB.pdf
Availability of D38999/20JE26AB
QUANTITY
D38999/20JE26AB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JE26AB
Internal Part NumberEIS-D38999/20JE26AB
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JE26AB
Related LinksD38999/, D38999/20JE26AB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/20JE26AB Details Description
Related parts for D38999/20JE26AB
IC LATCH TRANSP OCT D 3ST 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
DSUB MALE LEVER LOCK datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MT SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100 L.210 datasheet.pdf