ITT Cannon, LLC D38999/20JE26HB
D38999/20JE26HB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JE26HB
Brief Description
CONN RCPT 26POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
D38999/20JE26HB.pdf
Availability of D38999/20JE26HB
QUANTITY
D38999/20JE26HB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JE26HB
Internal Part NumberEIS-D38999/20JE26HB
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JE26HB
Related LinksD38999/, D38999/20JE26HB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/20JE26HB Details Description
Related parts for D38999/20JE26HB
CONN RECEPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC OSC SINGLE TIMER 500KHZ 8-DIP datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC40H/AE40M/HPL40H datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 94A TO-247 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC RECTIFIER DRVR SYNC TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 2CIRC .375 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf