Amphenol Aerospace Operations D38999/20JE26HN
D38999/20JE26HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JE26HN
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20JE26HN.pdf
Availability of D38999/20JE26HN
QUANTITY
D38999/20JE26HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JE26HN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JE26HN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JE26HN
Related LinksD38999/, D38999/20JE26HN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JE26HN Details Description
Related parts for D38999/20JE26HN
TRANS 2NPN 50V 0.1A MINI5 datasheet.pdf
ESD LAB COAT W/CUFFS TEAL 5XL datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADG901 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 3.5MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 18A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
Connector Socket 87 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 100K OHM 1W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf