Souriau Connection Technology D38999/20JE26JNL
D38999/20JE26JNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JE26JNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 26POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20JE26JNL.pdf
Availability of D38999/20JE26JNL
QUANTITY
D38999/20JE26JNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JE26JNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20JE26JNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JE26JNL
Related LinksD38999/2, D38999/20JE26JNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20JE26JNL Details Description
Related parts for D38999/20JE26JNL
IDC CABLE - MKC30K/MC34M/MPK30K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
END PLATE W/SPRINGS&26AWG WIRES datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC FPGA 402 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
ACP-101 CUTOFF-DIES datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 16.1MM RND 9.3MM datasheet.pdf
IC RPM FAN CTRLR 28VQFN datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V C0G 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf