Souriau Connection Technology D38999/20JE6AN
D38999/20JE6AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JE6AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
D38999/20JE6AN.pdf
Availability of D38999/20JE6AN
QUANTITY
D38999/20JE6AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JE6AN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JE6AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-38999 Circular Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert17-6
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JE6AN
Related LinksD38999/, D38999/20JE6AN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20JE6AN Details Description
Related parts for D38999/20JE6AN
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 310MW SOD323F datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 0.3A EMT6 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 150MW 0603 datasheet.pdf
RES 18 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE JHOOK SUPPORT datasheet.pdf
508 TB SP CL INTERLACE/T datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
Cyclone FPGA Family IC datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 196 CLBs, 3000 Gates, 217MHz, PQCC84 IC datasheet.pdf