Amphenol Aerospace Operations D38999/20JF11JN
D38999/20JF11JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JF11JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20JF11JN.pdf
Availability of D38999/20JF11JN
QUANTITY
D38999/20JF11JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JF11JN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JF11JN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JF11JN
Related LinksD38999/, D38999/20JF11JN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JF11JN Details Description
Related parts for D38999/20JF11JN
RES 30 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN INV SOCKET 2-FB 180POS 5ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CABLE 8COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN HDR 108POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
D SUB HD MA TURNED CRCONTPL3 A datasheet.pdf
ADC 14BIT DUAL 65MSPS 56VFQFP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER LVPECL 16QFN datasheet.pdf
CAP CER 100UF 6.3V 20% X5R 1210 datasheet.pdf