Souriau Connection Technology D38999/20JF32HNL
D38999/20JF32HNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JF32HNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 32POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20JF32HNL.pdf
Availability of D38999/20JF32HNL
QUANTITY
D38999/20JF32HNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JF32HNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20JF32HNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JF32HNL
Related LinksD38999/2, D38999/20JF32HNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20JF32HNL Details Description
Related parts for D38999/20JF32HNL
RES 33 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 300MA 850 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 457MA 350 MOHM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-PULL datasheet.pdf
EVAL BOARD UPC8236T6N datasheet.pdf
VARISTOR 354V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf