Amphenol Aerospace Operations D38999/20JG11SB
D38999/20JG11SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JG11SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20JG11SB.pdf
Availability of D38999/20JG11SB
QUANTITY
D38999/20JG11SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JG11SB
Internal Part NumberEIS-D38999/20JG11SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JG11SB
Related LinksD38999/, D38999/20JG11SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JG11SB Details Description
Related parts for D38999/20JG11SB
RES SMD 634 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 70POS .125 datasheet.pdf
BEAD FERRITE 1000 OHM 100MA 1608 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf